o kornikach i poszerzeniu Parku Narodowego

W wyniku prac zespołu naukowców powołanego w 2006 roku przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego ustalono, że „jedynym i najlepszym rozwiązaniem, które zaspokoi potrzeby ochrony przyrody i sprosta oczekiwaniom społecznym jest objęcie obszaru Puszczy Białowieskiej parkiem narodowym o zróżnicowanych regułach ochronnych”. 

Koncepcja zespołu polegała na włączeniu całej polskiej części Puszczy w granice Parku Narodowego Puszcza Białowieska oraz wytyczenie na jego obszarze pięciu różnych stref ochronnych - ochrony ścisłej (obejmującej od 20% do 25% całkowitej powierzchni Parku), zintegrowanej, czynnej, użytkowej i krajobrazowej. Na terenie Parku Narodowego, w strefie użytkowej, dopuszczalne byłoby pozyskiwanie drewna na potrzeby lokalnego rynku.

Dodatkowo Zespół uznał za niezbędne, aby utworzeniu Parku Narodowego Puszczy Białowieskiej towarzyszył wieloletni program finansowego wsparcia. Przygotuje on lokalne społeczności do czerpania korzyści ze zmiany statusu Puszczy przez poprawę i rozbudowę infrastruktury, edukację oraz rozwój turystyki i sektora usług w oparciu o walory przyrodnicze i kulturowe Puszczy Białowieskiej.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz